فصلنامه حفاظت شکار و طبیعت از جمله نشریاتی است که به صورت تخصصی بر مقوله حیات وحش و محیط زیست ایران تاکید دارد. آشنایی با گونه های بومی و غیر بومی ایران، فرهنگ سازی در حفظ حیات وحش ایران، طبیعت گردی و ایرانشناسی، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در حیطه ی شکار قانونمند، مطرح نمودن مشکلات و معضلات شکارهای غیرقانونی و ... از جمله موضوعات متنوع این فصلنامه به شمار می آیند.
علاقمندی گروه کثیری از جامعه طبیعت مردان و دوستداران حیات وحش از یک سو و فقدان نشریه ای معتبر برای آشناسازی نسل جوان با مقوله ی مهم حیات وحش و شکار قانونمند از سوی دیگر، دست به دست هم دادند تا این نشریه پا به عرصه مطبوعات گذارد. این فصلنامه برای اولین بار در سال 1383 و با نام «فصلنامه تخصصی شکار» به چاپ رسید. هر چند سخن از حیات وحش در ایران همچون راه رفتن بر لبه ی باریکی است اما اهداف متعالی و احساس مسئولیت در برابر نسل جوانی که میراث دار طبیعت ایران هستند بهانه ای بود تا این نشریه با گام هایی استوار به سوی آموزش و اطلاع رسانی گام بردارد.
با توجه به نیاز روز افزون کشورمان به آشنایی نسل جوان با حیات وحش و علاقه مندی جوانان به جاذبه های طبیعی ایران، در سال های بعد این مجله به «حفاظت شکار و طبیعت» تغییر نام یافت تا گستره ی فعالیت و عرصه تاخت و تاز قلم را وسیع تر نماید و پاسخگوی نیاز علاقمندان به حیطه های گوناگون باشند. فصلنامه حفاظت با یک دهه سابقه ی حضور در عرصه ی مطبوعات، نویسندگان و پژوهشگران دلسوزی را از چندین نسل در خود جای داده است که حاصل آن تلفیق تجربه ی دلسوزان قدیمی حیات وحش ایران با شور و شوق جوانان علاقمند به محیط زیست در عرصه ی مطبوعات بوده است. می توان گفت که در این فصلنامه  فرصتی فراهم شده است تا اهلِ قلمِ نسل گذشته بتواند امانت تجربه ای که با سپید کردن موی در حفظ حیات وحش ایران به دست آورده است را به دست نسل جدید بسپارد.